List of Members

The following is a list of members of Diocesan Council, its committees and committees of Synod:

Diocesan Council

Chris Ambidge, ODT, Elected Area Representative
The Rt. Rev. Jenny Andison, Area Bishop
Canon Brian Armstrong, ODT, Bishop’s Appointee
The Rt. Rev. Andrew Asbil, Bishop of Toronto (Chair)
Mario Bartolozzi, Elected Area Representative
Canon Paul Baston, Registrar
The Rev. Canon Dr. Eric Beresford, Elected Area Representative
Bill Bickle, ODT, Elected Area Representative
Catherine Bryant, Elected Area Representative
Canon Clare Burns, Chancellor
The Rev. Andrea Christensen, Area Council Representative
Enid Corbett, ODT, President of the ACW
Peter Davidson, ODT, Bishop’s Appointee
The Rt. Rev. Peter Fenty, Area Bishop
Blake Goldring, ODT, Bishop’s Appointee
Leslie Hajdu, ODT, Elected Area Representative
The Rev. Karen Hatch, Bishop’s Appointee
The Rev. Theadore Hunt, Bishop’s Appointee
Lyds Keesmaat-Walsh, Bishop’s Appointee
Suzanne Lawson, ODT, Bishop’s Appointee
The Rev. Leonard Leader, Bishop’s Appointee
The Rev. Lucia Lloyd, Area Council Representative
The Rev. Andrew MacDonald, Honorary Secretary
Heather McGregor, ODT, Bishop’s Appointee
The Rev. Matthew McMillan, Elected Area Representative
Peter Newell, Honorary Secretary
The Rev. Lisa Newland, Bishop’s Appointee
The Rev. Canon Dr. Barry Parker, Bishop’s Appointee
The Rev. Jesse Parker, Bishop’s Appointee
Sandy Richmond, ODT, Elected Area Representative
The Rt. Rev. Kevin Robertson, Area Bishop
Mother Elizabeth Rolfe-Thomas, SSJD, Bishop’s Appointee
The Rt. Rev. Riscylla Shaw, Area Bishop
The Rev. Brad Smith, Elected Area Representative
John Spragge, Elected Area Representative
The Rev. Michael Stuchbery, Area Council Representative
The Rev. Dr. Monique Taylor, Elected Area Representative
Dave Toycen, ODT, Bishop’s Appointee
The Very Rev. Stephen Vail, Dean of Toronto
Laura Walton, ODT, Elected Area Representative
The Rev. Kevin Wong, Bishop’s Appointee
Vacancy, Area Council Representative

Committees of Diocesan Council

Audit Committee

Don Gillespie, CA [York-Simcoe]
R. Paul Singleton, FCA [York-Scarborough]
Anne Todd, CMA [York-Credit Valley]
Susan Tremayne-Moon, CPA CA [Trent-Durham]

Nominating Committee

The Rev. Sheilagh Ashworth [York-Simcoe]
Bill Bickle, ODT [Trent-Durham]
The Rev. Warren Leibovitch [Trent Durham]
The Rev. Dr. Alison Falby [York-Scarborough]
Marion Huffman [Trent-Durham]
Susan Schuschu, ODT [York-Simcoe]
Kim Tucker [York-Credit Valley]

Trusts Committee

Brian Armstrong, QC, ODT [York-Simcoe]

Canon Paul Baston, BA, LLB, Registrar & Vice Chancellor [York-Credit Valley]
Canon Clare E. Burns, BA, LLB, LLM, Chancellor (Chair) [York-Scarborough]
The Rev. Karen Hatch [York-Scarborough]
Wayne McLeod [York-Scarborough]
Peter Patterson, ODT [York-Credit Valley]
Gail Smith [York-Scarborough]

Committees of Executive Board

Parish Finance Advisory Committee

John Fraser [York-Credit Valley]
Leslie Hajdu, ODT [Trent-Durham]
Yvonne Murray [York-Scarborough]
Stephen Rodaway, ODT [York-Simcoe]

Project Review Committee

Three people from the following pool of professionals are called to serve on the ad-hoc Committee when required.

Paul Backewich [Architect]
Roberto Chiotti [Architect]
Rick Gosine [Builder]
Paul Hancock [Accounting/Finance]
Stuart Hutcheson, ODT [Accounting/Finance]
Ian Jones [Builder]
Phillip Jones [Architect]
Alice Liang [Architect]
Scott McIvor [Builder]
Terry Montgomery [Architect]
Robert Saunders, ODT [Heritage]
Mark Tomjenovic [Builder]
Peter Tovell, ODT [Architect]

Committees of Synod

Agenda Committee

Adam Furfaro [York-Simcoe]
Jean Glionna, ODT [York Simcoe]
Leslie Hajdu, ODT [Trent Durham]
The Rev. Ian LaFleur [Honorary Clerical Secretary]
The Rev. Andrew MacDonald [Assistant Honorary Clerical Secretary]
Peter Newell [Honorary Lay Secretary]

Constitution and Canons Committee

The Rev. Canon John Anderson, BA (Hons), LLB, M.Div. [York-Simcoe]
Brian Armstrong, QC, ODT, Vice Chancellor [York-Simcoe]
Canon Paul Baston, LLB, Registrar & Vice Chancellor [York-Credit Valley]
Canon Clare E. Burns, LLB, LLM, Chancellor (Chair), [York-Scarborough]
John van Gent, LLB [York-Scarborough]
The Rev. Susan Haig [York-Scarborough]

Investment Committee

The Rev. Canon Dr. Drew MacDonald [York-Scarborough]
The Rev. Warren Leibovitch [Trent-Durham]
David MacNicol (Chair) [York Scarborough]
Kennedy Marshall, ODT [York-Scarborough]
Stephen Rodaway, ODT [York Credit Valley]
Julian Scarfe [York-Scarborough]
Peter Stanley [York Scarborough]

The Synod is responsible for appointing various bodies.  They include:

York Rectory Commissioners and Committee on Etobicoke Glebe 

The following Commissioners were appointed by Synod for the distribution of the First York Rectory Fund and the Etobicoke Glebe for 2018 and 2019:

  • Canon Clare Burns, Chancellor
  • The Rev. Canon Stephen Fields
  • Joy Packham, ODT

Advisory Commission on Termination of Clerical Appointment

The following people were be elected by Synod to the Advisory Commission on Termination of Clerical Appointments for 2018 and 2019:

  • Brian Armstrong, QC, ODT
  • The Rev. Canon Beth Benson
  • Kennedy Marshall, ODT

Court on Contested Seats

Synod was informed that in accordance with Section 7 of The Constitution, the Bishop has appointed the following members of Synod to the Court on Contested Seats:

  • Canon Clare Burns, Chancellor
  • Joyce Badley, ODT
  • Canon Paul Baston, Registrar
  • Robert Baird
  • Bruce Goss
  • The Rev. Canon Judy Herron-Graham
  • Suzanne Lawson, ODT
  • The Rev. Canon Stephen Peake

For more information, please contact Pamela Boisvert, Secretary of Synod, at 416-363-6021, ext. 231 (1-800-668-8932).